Trénink

Může štěstí podpořit imunitní systém?

Zdraví a štěstí jsou dvě věci, které ve svém životě chceme asi všichni. Ale co když štěstí dokáže nakopnout i vaše zdraví? Studie, které zkoumají spojení mezi štěstím a imunitním systémem, se dělají poměrně často a některé z nich přináší celkem zajímavé výsledky.

Je na štěstí něco určitého, co nakopne imunitní systém? Nebo šťastní lidé celkově obecně vedou zdravějším životním stylem? Máme pro vás pár odpovědí a dvě klíčové studie na toto téma.

Důkazy

Studie z roku 2017 se 160 účastníky všech věkových kategorií zkoumala vztah mezi laskavým chováním a štěstím. Zjistilo se, že lidé, kteří dělali běžné laskavé skutky po dobu 4 týdnů, zaznamenali zvýšení funkce imunitního systému. Tato studie však neměřila dobu, po kterou tyto efekty trvají po provedení posledního dobrého skutku. 1 Ale i tak stojí za to koupit příště kamarádovi kávu.

Takže dobré skutky mohou pomoci našemu imunitnímu systému, ale jak je to se štěstím? Studie z roku 2003 objevila ještě konkrétnější spojení mezi těmito dvěma. Porovnávala imunitní odpovědi lidí, kteří typicky prožívali pozitivnější emoce, s těmi, kteří zažívali ty negativní. Přes 300 dospělým, kteří měli tyhle různé emoce, byly podány nosní kapky, které obsahovali virus běžného nachlazení. 2

Studie objevila, že ti, kteří pravidelně zažívali emoce jako štěstí, spokojenost a uvolněnost byli více odolní vůči viru než ti, kteří pravidelně zažívali úzkostí a deprese. 2 A to dokonce do takové míry, že ti, kteří se cítili hůře, byli v průměru třikrát náchylnější k nachlazení než ti, kteří prožívali pozitivnější emoce.

Tahle studie z roku 2003 také objevila, že šťastnější a spokojenější lidé se s větší pravděpodobností věnovali zdraví prospěšným aktivitám. Častěji pravidelně cvičili, jedli zdravěji a celkově byli aktivnější.

Co si z článku odnést

Je zřejmé, že existuje jisté spojení mezi štěstím a imunitním systémem. Ale jak moc toto spojení závisí na štěstí a do jaké míry je to způsobené tím, že šťastnější lidé většinou žijí zdravějším životním stylem, je stále nejasné.

Jedno je však jisté, je hezké chovat se hezky. Dobré skutky zlepší náladu vám i lidem okolo. A dokonce to může pomoci i s nachlazením.


1. Nelson-Coffey SK, Fritz MM, Lyubomirsky S, Cole SW. Kindness in the blood: A randomized controlled trial of the gene regulatory impact of prosocial behavior. Psychoneuroendocrinology. 2017 Jul;81:8-13. doi: 10.1016/j.psyneuen.2017.03.025. Epub 2017 Mar 31. PMID: 28395185.

2. Cohen S, Doyle WJ, Turner RB, Alper CM, Skoner DP. Emotional style and susceptibility to the common cold. Psychosom Med. 2003 Jul-Aug;65(4):652-7. doi: 10.1097/01.psy.0000077508.57784.da. PMID: 12883117.Lauren Dawes

Lauren Dawes

Autor a expert

Lauren vystudovala anglickou literaturu a pochází z jihu. Miluje plavání, během uplynulých let objevila sílu tréninků se zátěží a má mnoho prostoru pro zlepšení ve svých každotýdenních hodinách Hot jógy.

O víkendech většinou peče nebo jí nějaký brunch a užívá si každý nový recept se svými spolubydlícími - hlavně od té doby, co se zbavila studentských návyků jako například života na těstovinách. Především však věří v udržování rovnováhy mezi tréninkem a sociálním životem.

Zjistěte víc o zkušenostech Lauren zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ