Strava

Proč zařadit do svého jídelníčku červenou řepu

Dalším článkem bych se chtěl rozepsat o velkém přínosu červené řepy, kterou jistě všichni znáte a pokud ne, tak určitě poznáte.

Řepa červená je zástupce kořenové zeleniny, u které se konzumuje především její podzemní část. Prvně se červená řepa objevila ze Středomoří a první záznamy pochází až z Babylonie. Dnes se však hojně pěstuje i u nás na polích nebo si ji můžeme koupit v obchodech. Pokud však máte vlastní zahrádku, můžete si ji zasít a vypěstovat i v domácích podmínkách. Konzumovat můžete celou rostlinu. Mladé listy se přidávají například do různých salátu nebo se z nich po nasušení dělá i koření. Z její bulvy se dá udělat kompot, dá se zavařit nebo jen nastrouhat a poté se přidává také do salátů, polévek, příloh a podobně.

Složení a obsah červené řepy.

Červená řepa obsahuje velmi širokou škálu vitamínu a minerálních látek. Dokáže povzbudit i silně demineralizovaný tělesný systém. Kromě významného množství betakarotenu (vitamín A) v ní najdeme vitamíny B1, B2, B9, dále pak i vitamín E, který je velmi silný antioxidant. Potom i minerály jako je draslík, vápník, železo, hořčík (proti křečím), křemík, měď, obzvláště pak cenný jód, selen, mangan či lithium, jenž je významný svým pozitivním vlivem na naši psychiku.

Řepa obsahuje množství pektinu, který nám pomáhá snižovat LDL cholesterol v krvi a pomáhá vyživit střevní mikroflóru, čímž předchází vzniku nepříjemné zácpy.

Z barviv kromě betakarotenu zde najdeme také betain a betanin.  Právě betain nás chrání proti rakovině a zároveň podporuje náš největší detoxikační orgán, kterým jsou játra.

 

Nutriční hodnoty v červené řepě na 100g

 

Energie: 189,30 kJ
Kalorie: 45,24kcal
Bílkoviny: 1,57g
Sacharidy 9,54g
Z toho cukry: 6,96g
Tuky: 0,10g
Z toho nasycené mastné kyseliny: 0,02g
Transmastné kyseliny: 0g
Mononenasycené mastné kyseliny: 0,01g
Polynenasycené mastné kyseliny: 0,05g
Cholesterol: 0g
Sůl: 0g
Vláknina: 2,53g
Voda: 88,80g
Vápník: 29,62g

 

Příznivé účinky.

  • Blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži
  • Podporuje tvorbu červených krvinek
  • Přispívá k celkové regeneraci organismu
  • Podporuje imunitu
  • Pomáhá při revmatických poruchách, detoxikuje, snižuje krevní tlak
  • Brání kornatění tepen a podporuje činnost jater
  • Zbavuje střeva jedovatých látek
  • Odstraňuje zácpu
  • Vyvolává optimističtější náladu

 

Tipy na úpravu červené řepy

Pokud upřednostňujete řepu čerstvou, je nejlepší ji prostě nastrouhat k trošce mrkve, rukole, cherry rajčátkům a hrsti oliv. Hotový salát zakápneme limetovou šťávou. Potom ozdobíme petrželovou natí a slunečnicovými semínky.

Řepu lze také nakládat. Vařená verze Vám zabere trochu více času. Postup je takový, že si čerstvou řepu nastrouháte, nebo nakrájíte na tenké plátky, které vkládáme do větší skleněné nádoby, kdy každý plátek potřete lisovaným česnekem. Potom výslednou směs zalijte kvalitním lněným olejem a nechte pár dní odpočinout. Můžete servírovat například ke chlebu se svým oblíbeným sýrem.

Nejde však jen o řepu nakládanou či čerstvou. Může se také vařit, a to ve vodě nebo v páře, nebo dokonce péct v alobalu. Výborně si zkrátka pochutnáte, když jí zkombinujete s jablkem, křenem nebo citronem. Zpracování řepy má ovšem své zásady, například tu, že před vařením se bulva řepy neloupe, a to proto, že by ztratila svou barvu, dokonce i chuť. Uvařená nebo upečená se podává jako příloha, obvykle s máslem nebo olivovým olejem, osolená, opepřená případně potřená česnekem. Nezapomeňte, že když ji dojíte v kompotu, šťávu nevyléváme, parádně totiž nastartuje celý Váš organismus.

Závěr

Řepa jako potravina má ve Vašem jídelníčku či zdravém životním stylu určité místo a vřele doporučuji ji začít zařazovat. Nejenom že obsahuje mnoho užitečných vitamínů a minerálů. Ale také nám podporuje správnou funkci jater, které jsou velmi důležité při detoxikačních činnostech v našem těle.

Dobrou chuť.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.Alice Pearson

Alice Pearson

Autor a expert

Alice Pearson je UKVRN registrovaná nutriční specialistka and UK Anti‐Doping akreditovaná poradkyně, která obdržela bakalářský titul v oboru Výživa a magisterský titul v oboru Sportovní výživa. Zabývá se užíváním sportovních doplňků stravy pro zlepšení zdraví, fitness a sportovního výkonu. Alice má zkušenosti s prací jak s amatérskými tak elitními sportovci, včetně posytování nutriční podpory Tranmere Rovers FC a Newcastle Falcons Rugby Club. Její výživové rady jsou vždy podpořeny vědeckým výzkumem, který pravidelně čte a neustále se profesně vyvíjí a učí. . Ve svém volném čase miluje Alice cestování, chození do posilovny a čtení dobrých knih. O příběhu Alice se dočtete více zde


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ