Strava

Co je frutariánská dieta? Nutriční specialista prozradí benefity, stinné stránky a proč to nezkoušet

Frutariánská dieta je extrémní stravovací plán sestávající téměř výhradně z ovoce. Neexistuje striktní definice, takže někteří vyznavači této diety zahrnují oříšky, semínka, zeleninu a obiloviny, ale úplně vynechávají maso nebo další živočišné výrobky (jako med).

Důvody, proč tuto dietu někdo následuje, budou nejčastěji ideologické, někdy mohou zahrnovat také etické nebo environmentální argumenty, ale protože se jedná o vysoce restriktivní dietu, je tu riziko nedostatku živin.

Je frutariánská dieta zdravá?

Zdravá strava zahrnuje potraviny, které poskytují esenciální živiny ve formě makro a mikroživin: sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály. Striktní frutariánská dieta může být velmi bohatá na sacharidy, obsahovat nějaký tuk a malé množství bílkovin – a to pokud zahrneme oříšky, semínka a obiloviny. Výzkum ukázal, že striktní následování této diety po dlouhou dobu může mít negativní následky na dlouhodobé fyzické a kognitivní zdraví. 1,2

Je frutariánská dieta bezpečná?

Každá dieta, která úplně vyřazuje skupiny potravin, nebude pravděpodobně bezpečná dlouhodobě. Výzkum ukázal, že strava sestávající primárně z ovoce může vést k problémům s ledvinami, játry a funkcí mozku. 1,2 I když 25% z vašeho příjmu kalorií bude pocházet z bílkovin a tuku, může být stále těžké přijímat dostatek energie a živin pro optimální zdraví.

Existují nějaké benefity frutariánské stravy?

Frutariánská dieta bude pravděpodobně bohatá na vlákninu, vodu, vitamíny a minerály, což potřebujeme pro dobré zdraví. Ale tohle všechno můžete konzumovat v dostatečném množství z vyvážené stravy, takže není žádný důvod následovat dietu tak restriktivní, jako je dieta frutariánská.

Jaké jsou stinné stránky?

Nebude překvapením, že jíst pouze ovoce má svoje negativa…ale tahle tři jsou ta nejvýznačnější.

Hodně cukru

Pokud máte problémy s kontrolou hladiny krevního cukru nebo diabetes, jíst jen ovoce může kontrolu krevního cukru zhoršit. Pokud budete konzumovat více kalorií než spálíte, váže se k tomu také přibírání.

Málo bílkovin

Pokud sportujete, chcete budovat svaly nebo nabrat na váze, pak bude nízký obsah bílkovin na frutariánské dietě problém.

Málo tuku

Tuk, stejně jako bílkoviny, nás pomáhá nasytit, takže dodržování frutariánské diety nás může zanechat hladové.

Co si z článku odnést

Extrémní diety jako frutariánství, které kompletně vylučují určité skupiny potravin, mohou být dlouhodobě nebezpečné, jelikož neobsahují všechny živiny, které potřebujeme pro zdraví, a mohou vést k vážným zdravotním komplikacím. Konzumace velkého množství ovoce může být součástí zdravého stravování, ale musíte také konzumovat ostatní makro a mikroživiny, kterých na frutariánské dietě rozhodně není dostatek – bílkoviny, zdravé tuky, vitamín B12, železo a zinek.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


  1. Vetrani, C., Bozzetto, L., Della Pepa, G., Rivellese, A. A., & Annuzzi, G. (2022). Fruitarian Diet and Blood Glucose Control in Type 1 Diabetes: A Case Report. Frontiers in nutrition, 9.
  2. Storti, B., Nastasi, G., Acampora, R., Ferri, F., Isella, V., Ferrarese, C., … & Tremolizzo, L. (2020). A Case of Reversible Dementia Due to a Strictly Fruitarian Diet: If an apple a day keeps the doctor away, a fruitarian diet throws your mind away. Neurology: Clinical Practice.


Claire Muszalski

Claire Muszalski

Autor a expert

Claire Muszalski je dietetička, registrovaná prostřednictvím Academy of Nutrition and Dietetics  a také certifikovaný coach pro zdraví a fitness od Konsorcia pro coaching zdraví a fitness.

Claire vlastní bakalářský titul z biologie a magisterský titul z klinické dietetiky a výživy od University of Pittsburgh.

Mluvit a psát o jídle a fitness je základem Claiřina etosu, protože miluje používání svých zkušeností při pomoci ostatním s dosahováním jejich cílů z oblasti zdraví a tělesné pohody.

Claire je také certifikovaná instruktorka cyklistiky a miluje mentální a fyzické nakopnutí, které získává při pravidelném běhu a hodinách jógy. Když se zrovna neudržuje ve formě, fandí na zápasech domácích sportovních týmu Pittsburgu nebo vaří pro svou rodinu.

Zjistěte více o Claiřiných zkušenost zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ