Strava

Může pozdní jedení vést k tloustnutí? | Nejlepší studie tohoto týdne

Jste rádi v obraze, co se týče fitness? Existuje tolik výzkumů, že může být těžké začít z toho správného konce. Proto vám pravidelně přinášíme 2 naše oblíbené nové studie, ze kterých můžete načerpat novou inspiraci.

Tento týden jsme se podívali na to, zda jedení pozdě večer může vést k tloustnutí, a jaký vliv může mít vytrvalostní trénink na vaše tělesné hodiny. Tak pojďme na to.

Přiberu po pozdním jedení?

Pokud existuje nějaké opravdu kontroverzní téma, je to tohle. Spousta z nás už jistě slyšela, že jedení pozdě večer pro nás není dobré, ale občas může být těžké odložit tu čokoládu – a někteří z nás pracují tak dlouho, že stejně nemá na výběr.

Tahle nová studie tvrdí, že má odpověď na to, jak to s pozdním jídlem opravdu je. 1 Vědci vzali 20 zdravých dobrovolníků a sledovali, jak dobře metabolizovali večeři snězenou v 10 večer a porovnali to s tím, když večeřeli v 6 večer.

Objevili, že hladina glukózy byla o 18% vyšší po pozdní večeři ve srovnání s tou dřívější. Co je ještě zajímavější – pozorovali, že spalování tuků bylo nižší o zhruba 10% po pozdní večeři.

Studie byla však poměrně krátkodobá a na malém vzorku lidí, ale přinesla docela šokující výsledky. Rádi bychom viděli, jaké výsledky by přinesla podobná studie, avšak větší.

Vytrvalostní trénink a vaše tělesné hodiny

Pravděpodobně jste už slyšeli o tělesných hodinách – a pokud se vám přehodil spánkový režim, pravděpodobně jste pocítili změnu i v této oblasti. Všechny možné faktory od světla po čas, kdy chodíme spát a vstáváme, může mít dopad na naše tělesné hodiny – a tahle nová studie ukazuje, že na ně může mít vliv také cvičení. 2

Vědci zkoumali vliv 60 minutového vytrvalostního tréninku na laboratorních myších. Myši cvičily v různou dobu během období aktivity a neaktivity (podobně jako den a noc u člověka) a byl pozorován případný efekt na tělesné hodiny ve svalech.

Zjistili, že v závislosti na denní době, ve kterou cvičily, jejich tělesné svalové hodiny se změnily o hodinu. Tyhle hodiny jsou přítomny v téměř všech našich buňkách a jsou nezbytné pro dané funkce, které mají být v daný čas vykonávány.

Pokud lze tělesné hodiny ovlivnit cvičením, mohlo by se jednat o způsob, kterým by se mohli lidé pracující noční směny lépe přizpůsobit změněnému, pro tělo nepřirozenému, režimu.

Jelikož tahle studie vyžadovala invazivní procedury, nebyla provedena na lidech, takže by bylo zajímavé sledovat případné změny i u lidí.

Co si z článku odnést

Je fascinující, jak tělo reaguje i na zdánlivě malé změny v našem životním stylu. Proč nezkusit jíst dříve nebo na opak později, nebo zařadit vytrvalostní trénink a sledovat, jaký dopad to na vás bude mít. Jelikož jsme každý jiný, díky těmto malým změnám můžeme pozorovat, co na nás funguje a co naopak ne.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


1. Gu, C., Brereton, N., Schweitzer, A., Cotter, M., Duan, D., Børsheim, E., … & Jun, J. C. (2020). Metabolic Effects of Late Dinner in Healthy Volunteers–A Randomized Crossover Clinical TrialThe Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

2. Kemler, D., Wolff, C. A., & Esser, K. A. (2020). Time of Day Dependent Effects of Contractile Activity on the Phase of the Skeletal Muscle ClockbioRxiv.Evangeline Howarth

Evangeline Howarth

Autor a expert

Evangeline se účastnila sportovních soutěží již od mládí. Jako kvalifikovaná RYA instruktorka jízdy na malých závodních lodích rozumí důležitosti správné výživy pro zvládnutí extrémních a vytrvalostních sportů, především díky její zkušenosti s týmy Velké Británie a vedením a trénováním prvního týmu její univerzity.

Ve svém volném čase miluje Evangeline běh - především maratony. O víkendech ji můžete najít u vodních sportů nebo při výšlapu do kopců. Její ideální večer je strávený HIIT tréninkem nebo dřepy v posilovně před tím, než si připraví nějaké pálivé jídlo s hromadou zeleniny - mňam!

Přečtěte si více o Evangelininých zážitcích zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ