Doplňky stravy

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy (jako bakterie nebo kvasinky), které žijí ve vašich střevech a podporují trávicí a imunitní systém. 1 Tělo je plné bakterií, jak dobrých, tak špatných, a udržování rovnováhy mezi těmito bakteriemi je klíčem k dobrému zdraví.

Příliš mnoho špatných bakterií může způsobovat nemoci a infekce, zatímco dobré bakterie jsou nezbytné pro podporu každodenní funkce střev. Spousta lidí užívá probiotika jakožto suplement k udržování zdraví zažívacího traktu a k udržování dostatku dobrých bakterií. 1

Přejděte na:

Typy probiotik

Probiotika můžeme najít jak v potravinách, tak v doplňcích stravy. Existují různé druhy bakterií a typy kvasinek, které tvoří tři primární probiotika na trhu, mezi ně patří:

 • Bifidobakterie (bakterie)
 • Laktobacily (bakterie)
 • Sacharomyces boulardii (kvasinky)

Existuje spousta různých rodů mezi těmito primárními druhy probiotik. Když se  podíváte na obal doplňků stravy s probiotiky nebo potravin, často tam uvidíte „L. acidofilus“ nebo „B. breve“, což jsou druhy probiotik (B jako bifidobakterie, L jako laktobacilus).

Tyhle probiotika se často nachází v potravinách, které byly fermentovány, a specifický rod bakterií nebo kvasinek se může lišit.

Co probiotika dělají?

Každý druh probiotik funguje trochu jinak. Tady je několik potenciálních způsobů, kterými mohou na naše tělo působit:2

 • Zabraňování patogenů (bakterie a viry) v žití ve střevech
 • Zabraňování patogenů v přichycování se na stěnu střeva
 • Vytváření zdravé rovnováhy dobrých bakterií
 • Podpora imunitního systému
 • Podpora zažívání

Tyhle potenciální benefity probiotik byly motivací k tomu, aby byly zkoušeny jakožto léčba různých nemocí, jako je dráždivý tračník, zánětlivé onemocnění střev nebo průjem spojený s antibiotiky. 2,3

Doplňky stravy s probiotiky

Proč brát doplňky stravy s probiotiky? Spousta lidí je užívá, aby podpořili zdraví střev a imunitního systému. Protože trávicí trakt nám může pomoci bránit se proti nemocem, udržování rovnováhy zdravých bakterií je důležité.

Když musíte brát antibiotika na bakteriální infekci, často to ovlivňuje také zdravé bakterie (jako ty ve střevech). Užívání probiotik pro podporu a doplnění zdravých bakterií je častým důvodem, proč lidé probiotika užívají.

Doplňky stravy s probiotiky nejsou jediným způsobem, jak můžete podpořit zdraví střev – existuje také spousta probiotických potravin. Spousta těchto potravin je fermentovaná (jako kimchi nebo kysané zelí), do jiných se probiotika přidávají při zpracování.

Co si z článku odnést

Probiotika jsou způsobem, jakým můžete podpořit svoje střeva – což je klíčové pro naše zažívání, imunitní systém a spojení mezi střevem a mozkem. Probiotika existují v několika různých formách, ale objevuje se čím dál více studií, které podporují jejich dopad na naše zdraví díky udržování zdravých bakterií ve střevech. 1,2

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


 1. Sanders, M. E., Guarner, F., Guerrant, R., Holt, P. R., Quigley, E. M., Sartor, R. B., … & Mayer, E. A. (2013). An update on the use and investigation of probiotics in health and disease. Gut, 62(5), 787-796. 
 2. Reid, G. (2016). Probiotics: definition, scope and mechanisms of action. Best practice & research Clinical gastroenterology30(1), 17-25. 
 3. Fedorak, R. N. (2010). Probiotics in the management of ulcerative colitis. Gastroenterology & hepatology6(11), 688.


Claire Muszalski

Claire Muszalski

Autor a expert

Claire Muszalski je dietetička, registrovaná prostřednictvím Academy of Nutrition and Dietetics  a také certifikovaný coach pro zdraví a fitness od Konsorcia pro coaching zdraví a fitness.

Claire vlastní bakalářský titul z biologie a magisterský titul z klinické dietetiky a výživy od University of Pittsburgh.

Mluvit a psát o jídle a fitness je základem Claiřina etosu, protože miluje používání svých zkušeností při pomoci ostatním s dosahováním jejich cílů z oblasti zdraví a tělesné pohody.

Claire je také certifikovaná instruktorka cyklistiky a miluje mentální a fyzické nakopnutí, které získává při pravidelném běhu a hodinách jógy. Když se zrovna neudržuje ve formě, fandí na zápasech domácích sportovních týmu Pittsburgu nebo vaří pro svou rodinu.

Zjistěte více o Claiřiných zkušenost zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ