Trénink

Ne-běžci dokončili ultramaraton po funkčním vizuálním tréninku

Současná studie vědců z University of Plymouth objevila, že motivační intervence známá jako funkční vizuální trénink (functional imagery training – FIT)může pomoci ne-běžcům dokončit ultramaraton. Ultramaraton je běžecký závod ad standardní maratonovou vzdálenost 26,2 mil a každý závod je jiný co se týče vzdálenosti a terénu.

Studie

Výzkum se zabýval motivací 31 ne-běžců, kteří chtěli být více fit, tím, že jim dali motivační interview, což je technika změny chování.

Účastníci pak měli pět měsíců, během kterých dělali cokoliv, co podle nich prospívalo jejich fitness a zdraví. Po pěti měsících byli účastníci kontaktováni s dotazem, zda by chtěli dokončit ultramaraton.

15 z původních 31 účastníků mělo zájem o ultramaraton. Sedmi z těchto 1 bylo předepsáno FIT, osm pokračovalo pouze s motivačním interview. 1

Studie říká, že motivační interview je technika, kdy účastník má schůzky s konzultantem, který pomáhá účastníkům verbalizovat důvod, proč chtějí udělat danou změnu. 1 FIT naproti tomu spojuje konzultace s vedenými obrazovými cvičeními, což má posílit motivaci pomocí učení se nových způsobů myšlení o své blízké budoucnosti. 2 Někteří dřívější účastníci to popsali jakožto změnu ve způsobu myšlení.

Výsledky

Studie říká, že čtyři z osmi účastníků, kteří podstoupili motivační interview, cítili, že mohou závod začít, ale jen dvěma se ho podařilo dokončit. 1 Naproti tomu ze sedmi účastníků, kteří podstoupili FIT, všichni závod nastoupili a šest z nich ultramaraton dokončilo. 1

Výsledky ukazují, že FIT technika zvýšila pravděpodobnost, že účastníci dokončí ultramaraton, pětkrát oproti těm, kteří podstoupili motivační interview. 1 Studie pracovala pouze s poměrně malým množstvím účastníků, ale výsledky jsou i tak zajímavé.

Co si z článku odnést

FIT technika by mohla být klíčem k vaší fitness motivaci. Předchozí studie navíc tvrdí, že FIT také pomohla zlepšit hubnutí a lidé s nadváhou, kteří tuto techniku používali, zhubli pětkrát tolik co ti, kteří podstoupili pouze motivační interview. Jedinou otázkou zůstává…kde se můžeme zapsat?Monica Green

Monica Green

Autor a expert

Originally from South London, Monica graduated from the University of Leeds with a degree in Philosophy. After discovering a love for the gym whilst studying, Monica was drawn to weight training which helped her hugely through stressful times as a student. From writing for a popular student site, Monica developed her skills as an author, writing trending feature pieces regularly. She is thrilled to be able to combine her love for writing with her passion for the gym. In her spare time Monica loves to cook, try out new restaurants with friends and explore new walking trails.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ