Strava

Spánek a nezdravé potraviny | Spojení vysvětleno specialistou na výživu

Taky vám přijde, že ztratíte chuť na zdravou snídani po špatném spánku? Když jste byli vzhůru celou noc a převraceli se v posteli, sladká pochoutka vás bude lákat mnohem víc než špenátové smoothie. No, ukázalo se, že je za tím důvod…

Jak nedostatek spánku vysvětluje chutě?

Nedostatek spánku může mít vliv na hormony regulující hlad, což může zvýšit chutě na vysoko-kalorická jídla. 1

Řešení je naštěstí snadné – jednoduše musíme dostatečně spát. To je sen.

US National Sleep Foundation radí, aby dospělí jedinci spali někde mezi 7 a 9 hodinami každou noc, zatímco pro starší jedince se doporučuje spát mezi 7 a 8 hodinami. Dětem a teenagerům se doporučuje spánku více, novorozenci potřebují 14 až 17 hodin spánku denně. 2

A dobrý spánek je důležitý nejen pro lepší stravování a pocit každý den. Nadměrná konzumace potravin bohatých na přidaný cukr, tuk a sůl může zvyšovat risk vývoje zdravotních komplikací později v životě.

Jaký efekt má nedostatek spánku na hormony?

Vynechávání spánku může mít za následek:

 • Změnu chuti k jídlu
 • Konzumaci vysoce-kalorických potravin
 • Přibírání na váze

Narušený nebo nedostatečný spánek může mít za následek zvýšenou chuť k jídlu na kalorické potraviny následující den a také touhu více jíst. 1 To je proto, že spánek hraje důležitou roli v regulaci hormonů ovlivňujících chuť k jídlu – ghrelinu a leptinu.

Ghrelin je úzce spjat s hladem, zatímco leptin nám pomáhá cítit se plně. Nedostatek spánku může vyvolávat vyšší hladinu ghrelinu a nižší hladinu leptinu, což vede k většímu hladu a chuti k jídlu. 3

Tipy pro lepší spánek

 • Mějte pravidelnou večerku
 • Snažte se spát každou noc stejně dlouho
 • Ujistěte se, že je vaše ložnice tmavá a tichá
 • Vyhněte se užívání telefonu nebo sledování televize v posteli
 • Nejezte dvě až tři hodiny před spaním
 • Vyhněte se kofeinu (kávě, čaji, některým limonádám a čokoládě) později během dne
 • Nepijte alkohol dvě až tři hodiny před spaním
 • Meditujte

Co si z článku odnést

Není nic špatného na tom dát si čas od času sladkou pochoutku, ale může to být trochu problém, pokud se z toho stane každodenní zvyk.

Jedním z důvodů může být spánek, jelikož nedostatek nebo špatná kvalita spánku může ovlivnit hormony spjaté s regulací hladu. Takže jedním způsobem, jak chutě na vysoko-kalorické potraviny udržet na uzdě, je ujistit se, že dostatečně spíte.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.Jennifer Blow

Jennifer Blow

Autor a expert

Jennifer Blow je naše nutriční specialistka registrovaná u UKVRN, což je britský registr kompetentních a kvalifikovaných nutričních profesionálů. Má tituly Bachelor of Science in Nutritional Science a Master’s of Science by Research in Nutrition a nyní se specializuje na použití sportovních suplementů pro zdraví a fitness, podložené důvěryhodným výzkumem.

Jennifer byla citována nebo zmíněna jako nutriční specialista v řadě významných publikací jako Vogue, Elle a Grazia pro její expertní znalost významu výživy pro cvičení a zdravý životní styl.

Její zkušenosti sahají od práce s NHS na testech o zásazích do výživy po specifický výzkum suplementace omega 3 mastnou kyselinou a také vlivu fast foodu na zdraví, což bylo prezentováno na výroční konferenci Nutrition Society . Jennifer se podílí na řadě akcí pro profesní rozvoj, aby měla jistotu, že její znalosti zůstanou na vysoké úrovni. Přečtěte si více o zkušenostech Jennifer zde.

Ve svém volném čase Jennifer ráda chodí po horách a jezdí na kole. Z jejích příspěvků poznáte, že ráda dokazuje, že zdravá strava nemusí znamenat život o hladu.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ