Zpět na hlavní obsah
Doplňky stravy

Vitamín K

Vitamín K
Lucie Králová
Autor a expert7 let Ago
Zobrazit profil Lucie Králová

Vitamín K patří do skupiny lipofilních vitamínů – tedy těch, které jsou rozpustné v tucích. Existuje ve třech formách. K1, fylochinon, se nachází především v rostlinách. K2, menachinon, je produkován bakteriemi v tenkém střevě. Poslední, K3, menadion, se vyrábí synteticky.

Vitamín K je nezbytný především pro správnou činnost jater. Důležitý je i pro funkční srážlivost krve, je také jakousi prevencí před krvácením z nosu, nadměrnému menstruačnímu krvácení, trombóze či vnitřním krvácením (je například doporučováno jej užívat před operacemi, aby se zabránilo případným komplikacím a pooperačnímu krvácení). Dále se účastní na biosyntéze bílkovin, podporuje srdeční funkce, ledviny a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá vstřebávat vápník (Ca) a společně s ním se podílí na kalcifikaci kostí, zamezuje jejich řídnutí a ovlivňuje jejich správný vývoj.

Nedostatek je velmi vzácný. Problémy mohou mít kojenci, jež nemají dostatečně kvalitní střevní mikroflóru, nebo lidé, kteří často trpí střevními onemocněními. Ani předávkování není nikterak častou záležitostí – nebezpečí se může objevit pouze u lidí s poruchou srážlivosti krve. Mezi projevy patří pocení, horečka, nechutenství nebo střídavé návaly tepla a zimy.

Doporučená denní dávka (DDD) se udává zhruba jako 1µg na kilogram tělesné váhy.

Tento vitamín nalezneme především v syrové zelené listové zelenině (kapustě, špenátu, listovém salát), petrželi, řeřiše, květáku, zelí, játrech, mase (hovězí a vepřové), bramborech či vejcích.

 

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.

Lucie Králová
Autor a expert
Zobrazit profil Lucie Králová
Medailonek – Lucie Králová Lucie je nadšenou studentkou fyzioterapie, které se v současné době věnuje na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Rovněž absolvovala kurz fitness instruktora a v této oblasti, stejně jako ve výživě a regeneraci a celkově zdravém stylu, se nadále aktivně vzdělává. V rámci studia spolupracuje s profesionálními sportovci, například s českým juniorským biatlonistickým týmem a předními hráči badmintonu. Lucie má praktické zkušenosti z lázní, kde rozšiřovala své ysokoškolské znalosti o komunikaci a práci s pacienty. Lucie se aktivně podílí na obsahu pro Myprotein a více informací o ní naleznete na jejím Instagramovém profilu: https://www.instagram.com/missnothingdamn. Ve svém volném čase se věnuje samozřejmě sportu – fitness, posilování, ale také relaxacím. Sama si vede tréninky a jejich rozvržení. Miluje procházky, přírodu, hory, a když může, odjede proto z města. Mezi její koníčky rovněž patří čtení, psaní, hudba, psychologie, čas s přáteli, vaření a jiné drobné radosti všedních dní.
myprotein