

Je důležité se o sebe starat, ale někdy nemáme odpovědi na všechny otázky.
Z toho důvodu jsme odpověděli na několik otázek, které byste mohli ve spojení s vaším duševním zdravím mít.
Jeden ze čtyř lidí má za svůj život problémy s duševním zdravím. (Zdroj: World Health Report, WHO, Ženeva, 2001).
Z toho důvodu je důležitější, abyste se otevřeli ostatním v případě, že máte starosti se svým duševním zdravím, protože je šance, že někdo, koho znáte, může mít zkušenosti s podobnými starostmi.
Nejdůležitější věcí, kterou byste měli udělat je svěřit se někomu, komu důvěřujete. Může jít o přátele, rodinu, kolegy, doktora nebo linku důvěry.
Může také pomoct najít více informací o tom, co zažíváte. To vám může poskytnout náhled na to, co zažíváte a také být začátkem cesty k pomoci.
Vše záleží na tom, jaký vztah s danou osobou máte. Dobrým začátkem je vyjádřit podporu a dát dané osobě najevo, že s vámi mohou mluvit, kdykoliv budou potřebovat. Můžete je také zkusit citlivě namotivovat k vyhledání odpovídající podpory.
- Buďte v kontaktu s lidmi, mluvte o svých pocitech a požádejte o pomoc - Není nic lepšího, než se s někým setkat v soukromí a promluvit si o tom, jak se máte a jak se cítíte. To ale není vždy možné.
Abyste tedy měli jistotu, že jste v kontaktu s přáteli, rodinou nebo kolegy - zavolejte jim, napište e-mail nebo jim napište zprávu.
Pokuste se komunikační kanály nechat otevřené, hlavně pokud máte pocit, že máte potíže - mluvit o vašich pocitech vám může pomoct zůstat v dobré duševní pohodě a také je díky tomu jednodušší požádat o pomoc, když ji budete potřebovat.
Existují místní služby, které vám pomohou v případě, že se nemůžete otevřít rodině nebo přátelům.
- Buďte aktivní - pravidelné cvičení může být výrazným benefitem pro vaši duševní pohodu, protože udržuje zdravé vaše orgány, včetně mozku. Cvičení může také pomoct se spánkem, koncentrací během dne a může povzbudit vaši sebejistotu - díky čemuž se budete cítit lépe.
- Kvalitně jezte - stejně jako všechny orgány ve vašem těle, mozek také potřebuje zdravou a vyváženou stravu, aby měl tu správnou směs živin, které potřebuje pro své fungování a aby zůstal zdravý. Vždy si pamatujte, že strava je dobrá pro vaši duševní i fyzickou pohodu.
- Pijte alkohol zodpovědně - často pijeme alkohol z různých důvodů, když slavíme nebo když se setkáváme s přáteli. Někteří z nás však používají alkohol, aby změnili svou náladu nebo když se potýkají se strachem nebo osamělostí. Efekt je však pouze dočasný a není dobrým způsobem, jak řídit vaše pocity.
Když opojení odezní, budete se cítit hůř, protože alkohol ovlivňuje váš mozek i zbytek těla.
- Dejte si pauzu - ať je to pětiminutová pauza od uklízení domácnosti, procházka nebo víkend objevování něčeho nového. Všichni potřebujeme čas pro sebe a na zbavení se stresu.
- Dělejte něco, co vás baví - všichni máme činnost, kterou děláme rádi. Nebo aktivity, u kterých se můžeme uvolnit. Možná to je něco, co jste dělali rádi v minulosti?
Ať je to cokoliv, užijte si sami sebe, pomůže vám to zbavit se stresu. Kromě toho, pokud děláte něco, co vás baví, je dobrá šance, že jste v tom dobří a když něčeho dosáhnete, můžete zvýšit své sebevědomí.
- Přijměte, kdo jste - všichni víme, že to se lehko řekne a hůře udělá. Proto vám chceme připomenout, že každý jsme jiný. Nikdo není jako vy. Každý člověk je unikát. A je mnohem zdravější přijmout sami sebe než si přát být jako někdo jiný.
Pokud se budete cítit dobře, nakopne to vaši sebejistotu, budete se cítit naučit nové dovednosti, navštívit nová místa a potkat nové lidi. Dostatečná sebedůvěra vám pomůže zvládnout těžké chvíle ve vašem životě.
· Zůstaňte ve spojení s přáteli a rodinou.
· Zůstaňte aktivní a jezte zdravá a vyvážená jídla.
· Očekávejte složité období a trénujte techniky pro zvládání stresu.
· Zkuste se nebát a nedělejte ukvapené závěry o současné pandemii a ujistěte se, že veškeré informace, které najdete pochází z ověřených zdrojů.