Doplňky stravy

Vitamín H

Vitamín H je tak trochu vitamínem různých názvů – můžeme jej nalézt pod názvem Biotin, Vitamín B7 nebo Koenzym R. Řadíme jej k hydrofilním vitamínům, je tedy rozpustný ve vodě.

Má důležitý význam při udržování zdravých vlasů a nehtů, pokožky a sliznic. Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy a svou roli má i v léčbě cukrovky. Důležitý je také proto, že napomáhá vstřebávání dalších vitamínů (B5, B9 a B12).

DDD je zhruba 200 μg.

Nalezneme jej především v játrech nebo například hovězích ledvinkách. Velké množství je i v celozrnných obilovinách, pivovarských kvasnicích, droždí, vejcích, rybách nebo ořeších.

Při předávkování může hrozit nebezpečí nevolnosti, bolestí hlavy, zvracení, ale nejedná se o příliš častou záležitost.

Biotin je syntetizován střevními bakteriemi a zároveň přijímán stravou, tudíž se s nedostatkem až tak často nesetkáme, ale může nastat po příjmu různých léků (antibiotik, antikoncepce,…), v těhotenství nebo při dlouhodobých poruchách trávení. Pokud ale nastane, projevuje se únavou, popraskanou, suchou až šupinatou kůží, různými vyrážkami, ekzémy, dále padáním vlasů, záněty jazyka a ústní dutiny.

 

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.Lucie Králová

Lucie Králová

Autor a expert

Medailonek – Lucie Králová Lucie je nadšenou studentkou fyzioterapie, které se v současné době věnuje na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Rovněž absolvovala kurz fitness instruktora a v této oblasti, stejně jako ve výživě a regeneraci a celkově zdravém stylu, se nadále aktivně vzdělává. V rámci studia spolupracuje s profesionálními sportovci, například s českým juniorským biatlonistickým týmem a předními hráči badmintonu. Lucie má praktické zkušenosti z lázní, kde rozšiřovala své ysokoškolské znalosti o komunikaci a práci s pacienty. Lucie se aktivně podílí na obsahu pro Myprotein a více informací o ní naleznete na jejím Instagramovém profilu: https://www.instagram.com/missnothingdamn. Ve svém volném čase se věnuje samozřejmě sportu – fitness, posilování, ale také relaxacím. Sama si vede tréninky a jejich rozvržení. Miluje procházky, přírodu, hory, a když může, odjede proto z města. Mezi její koníčky rovněž patří čtení, psaní, hudba, psychologie, čas s přáteli, vaření a jiné drobné radosti všedních dní.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ