Doplňky stravy

Co je Inositol? | Benefity, vedlejší účinky a dávkování

Ačkoliv pravděpodobně znáte spoustu různých doplňků stravy, inositol nejspíš k těm nejznámějším nepatří. Tato látka je však celkem běžnou součástí našeho těla a naší stravy a má řadu potenciálních benefitů spojených s mentálním zdravím a metabolismem1. Inositol se objevuje v řadě potravin, ale pro některé skupiny lidí vykazuje větší potenciál než pro jiné. Čtěte dál a zjistěte, jak může být inositol prospěšný právě pro vás.

Co je Inositol?

Inositol je cukerný alkohol podobný vitamínům, který se běžně nachází v tkáních našeho těla a v řadě potravin. Ačkoliv se o inositolu někdy mluví jako o vitamínu B, technicky to není vitamin, protože naše buňky jsou schopné si ho samostatně vyrobit v dostatečném množství2. Na druhou stranu jsou jeho funkce propojené s funkcí některých vitamínů skupiny B (pyridoxin – B6, kyselina listová – B9 a kyselina pantotenová – B5)2.

Shrnutí

Inositol je jednoduchý sacharid, který je často považován za vitamin B a běžně se nachází v tělesných tkáních.

doplněk stravy vitamín B

Co je Myo Inositol?

Myo Inositol je jednou z devíti možných strukturálních forem inositolu3. Je to nejstabilnější forma a je nejčastěji používaná v suplementech3. Inositol hraje klíčovou strukturální roli v membránách kolem buněk, což pomáhá kontrolovat, které látky a enzymy se dostanou do buňky, a to ovlivňuje další aktivity v těle1. Jedním z příkladů je interakce inositolu s „hormony dobré nálady“ jako jsou serotonin, dopamin a glutamin – to má dopad na mentální zdraví a zdraví mozku1. Myo-inositol je nejčastěji testovanou a zkoumanou formou.

Shrnutí

Myo-inositol je jednou z forem inositolu. Je běžně používaný v doplňkách stravy a může pomoci kontrolovat, jaké látky se dostanou do a z buněk.

 

Pozitivní vliv inositolu na mentální zdraví

Protože inositol hraje klíčovou roli v přenosu chemických zpráv v mozku, může mít také ovlivňovat náladu. Několik studií zjistilo, že pacienti, kteří trpěli depresemi, měli nízkou hladinu inositolu v mozku a mozkomíšním moku, což vedlo k dalšímu výzkumu vlivu inositolu na mentální zdraví1. Ačkoliv výzkumy u lidí, kteří vyzkoušeli inositol, ukázaly mírné zlepšení problémů s depresemi, předmenstruační dysforickou poruchou a záchvaty paniky, stále jde o něco, co by jako potenciální možnost léčby měl každý konzultovat se svým lékařem1.

Mnoho pacientů trpí kombinací deprese a záchvatů úzkosti, ale inositol nebyl důkladně testován u lidí, kteří by trpěli pouze úzkostmi samotnými1.

Dodatečné benefity inositolu – zdraví srdce a metabolismus

Ačkoliv vliv inositolu na mentální zdraví byl důkladně zkoumán, existují i méně známé potenciální benefity, které zahrnují pozitivní vliv na srdeční zdraví a metabolismus5. Je také možné, že inositol může mít vliv na skladování glukózy v těle, což eliminuje tuk z jater a funguje jako prevence hypoglykémie5.

Další často zkoumanou formou je DCI – D-chiro-inositol4. DCI zvyšuje citlivost na inzulin, kontroluje činnost inzulinu mezi buňkami, podobně jako běžný lék na cukrovku – metformin4. Inositol je klasifikován jako „látka zvyšující citlivost na inzulin“ kvůli jeho vlivu na hormonální komunikaci v těle6. Vykazuje pozitivní účinky na regulaci Syndromu polycystických ovarií (PCOS), hormonální poruchy, která může ovlivnit plodnost a nadměrnou činnost inzulinu6.

protahující se žena

Zdraví srdce

Inositol také bojuje s volnými radikály, což může fungovat jako prevence řady chronických onemocnění. Volné radikály vznikají, když se kyslík štěpí na jednotlivé atomy s nepárovými elektrony. Elektrony potřebují být spárované, takže atomy (volné radikály) hledají jiné elektrony v těle. To způsobuje poškození buněk, bílkovin a DNA. Ve spojení se zlepšením kontroly hladiny krevního cukru může mít inositol dokonce ještě větší vliv na zdraví srdce co se týče prevence vysokého tlaku, cholesterolu a onemocnění srdce5.

Vedlejší účinky inositolu

Kvůli účinku inositolu na hormony v mozku nemusí jít o vhodný suplement u těch, kteří jsou léčeni s psychiatrickými poruchami jinými léky1. Role inositolu na metabolismus a kontrolu krevního cukru může být nevhodná pro lidi, kteří trpí příhodami s nízkým krevním cukrem – hypoglykémií.

Doporučené dávkování inositolu

Většina studií, které se věnovaly inositolu, uvádí doporučené množství mezi 5 a 18 mg/den1. Dávkování použité ve studiích pro ovlivnění citlivosti na inzulin bylo nižší (mezi 2 a 6 mg/den), zatímco dávkování u těch, které se zabývaly mentálním zdravím, bylo většinou kolem 6 až 12 mg/den.

Inositol je přirozeně se vyskytující látky a není regulován FDA, ale je „obecně považován za bezpečný“. Pokud zvažujete užívání inositolu v podobě doplňků stravy, konzultujte se svým lékařem dávkování vhodné pro vaše zdraví.

Inositol v potravinách

Podle USDA jsou nejlepšími zdroji inositolu organické celozrnné obiloviny, ořechy, meloun kantalupe, 447 citrusů, měsíční fazole, rozinky a zelí3. Hlavním zdrojem inositolu pro kojence je mateřské mléko, kvůli čemuž se často přidává do dětské výživy3. Kravské mléko také menší množství inositolu obsahuje, ale je to zhruba 1/3 množství jeho obsahu v mléce mateřském. Pokud se obáváte vedlejších účinků inositolových doplňků stravy, zkuste nejprve zvyšovat množství potravin přirozeně bohatých na inositol ve vaší stravě.

Co si z článku odnést

Inositol je cukerný alkohol, který má řadu účinků na hormony, které ovlivňují náš mozek a metabolismus, díky čemuž si získal pověst jako „pseudo-vitamin“. Pozitivní účinky, ať už ve formě myo-inositolu nebo DCI, mohou pocítit lidé s poruchami psychického zdraví nebo s poruchou citlivosti na inzulin. Správně vyvážená strava, která zahrnuje potraviny bohaté na inositol nebo doplňky stravy s inositolem mohou pomoci čerpat benefity této účinné látky.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


  1. Mukai, T., Kishi, T., Matsuda, Y., & Iwata, N. (2014). A meta‐analysis of inositol for depression and anxiety disorders. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental29(1), 55-63.
  2. Kirschmann, J.D. 2007. Nutrition Almanac. Sixth Edition. Nutritional Search, Inc., McGraw-Hill. New York, NY.
  3. United States Department of Agriculture. 2012, March 9. Inositol – Technical Evaluation Report (PDF). Retrieved from: https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Inositol%20TR.pdf.
  4. Maurizi, A. R., Menduni, M., Del Toro, R., Kyanvash, S., Maggi, D., Guglielmi, C., … & Pozzilli, P. (2017). A pilot study of d-chiro-inositol plus folic acid in overweight patients with type 1 diabetes. Acta diabetologica54(4), 361-365.
  5. Conkling, W., Wong, D.Y. 2005. The Complete Guide to Vitamins, Herbs, and Supplements: The Holistic Path to Good Health. Avon Books, Harper Collins Publishers. New York, NY.
  6. D’Anna, R., Scilipoti, A., Giordano, D., Caruso, C., Cannata, M. L., Interdonato, M. L., … & Di Benedetto, A. (2013). myo-Inositol supplementation and onset of gestational diabetes mellitus in pregnant women with a family history of type 2 diabetes: a prospective, randomized, placebo-controlled study. Diabetes care36(4), 854-857.


Claire Muszalski

Claire Muszalski

Autor a expert

Claire Muszalski je dietetička, registrovaná prostřednictvím Academy of Nutrition and Dietetics  a také certifikovaný coach pro zdraví a fitness od Konsorcia pro coaching zdraví a fitness.

Claire vlastní bakalářský titul z biologie a magisterský titul z klinické dietetiky a výživy od University of Pittsburgh.

Mluvit a psát o jídle a fitness je základem Claiřina etosu, protože miluje používání svých zkušeností při pomoci ostatním s dosahováním jejich cílů z oblasti zdraví a tělesné pohody.

Claire je také certifikovaná instruktorka cyklistiky a miluje mentální a fyzické nakopnutí, které získává při pravidelném běhu a hodinách jógy. Když se zrovna neudržuje ve formě, fandí na zápasech domácích sportovních týmu Pittsburgu nebo vaří pro svou rodinu.

Zjistěte více o Claiřiných zkušenost zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ