Doplňky stravy

8 vitamínů, které by měl zvážit každý vegan | Průvodce vegan vitamíny

Lidé se dávají na veganskou stravu z různých důvodů – zdraví, životní prostřední, etika a náboženství mohou hrát roli v rozhodnutí vyhýbat se živočišným produktům. Ačkoliv rostlinná strava může být nabitá čerstvými zdravými potravinami, můžou v ní chybět určité živiny.

Pokud jste na rostlinné stravě a máte obavy, jestli máte dostatek všech vitamínů a minerálů, tenhle průvodce vám pomůže identifikovat oblasti, kde by bylo dobré zvážit doplňky stravy.

8 vitamínů, které by měli vegani zvážit

Ačkoliv můžete jíst dobře vyváženou veganskou stravu, která obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály, někdy to může být těžké, pokud se dané vitamíny a minerály nachází obzvláště v živočišných produktech.

Pokud si myslíte, že máte nedostatek specifických živin, které si zde vyjmenujeme, poraďte se s odborníkem na zdraví, zda by stálo za to je suplementovat.

Vitamín B12

Nedostatek vitamínu B12 je běžný u spousty lidí, jak stárnou. Je také běžný mezi lidmi, kteří následují veganskou či rostlinnou stravu, jelikož jen málo rostlinných zdrojů tento vitamín běžně obsahuje.

Vitamín B12 hraje důležitou roli v metabolismu buněk, především v syntéze DNA. 1

Nori, sušená mořská řasa používaná do sushi, je dobrým veganským zdrojem B12. 2 Některé houby také obsahují B12, ale museli byste jich sníst velké množství, abyste je mohli označit za adekvátní zdroj.

Protože vitamín B12 se běžně v rostlinných produktech přirozeně nevyskytuje, některé snídaňové cereálie jsou o něj obohacené, což pomáhá zvýšit jeho příjem.

Železo

Játra, červené maso, fortifikované snídaňové cereálie a fazole, například červené fazole, edamame fazole a cizrna, jsou dobrými zdroji železa.

Rostlinná forma železa (non-hem železo) je však méně biologicky dostupná než železo, které se nachází v mase (hem železo). Pokud pozorujete symptomy jako je únava či nedostatek energie, bylo by dobré nechat si zkontrolovat hladinu železa a zvážit jeho suplementaci.

Vitamín A

Vitamín A se hojně nachází ve spoustě živočišných produktů, jako jsou játra, olejnaté ryby, vejce a mléko. Potraviny bohaté na beta-karoten jsou také dobrým zdrojem vitamínu A. Ten můžeme najít v barevném ovoci a zelenině, jako jsou mrkve a červené a oranžové papriky.

Vitamín A se také často přidává do potravin uměle, aby se zvýšil jeho příjem v populaci.

Vitamín C

Vitamín C je antioxidant nacházející se ve spoustě ovoce a zeleniny, především v citrusovém ovoci. Nejenže podporuje imunitní systém, ale také pomáhá s absorpcí železa.

Vitamín D

Vitamín D se nachází v potravinách, jako jsou olejnaté ryby, červené maso, játra a vejce. Přirozeně ho nenajdeme v téměř žádných rostlinných potravinách, ale některé potraviny, jako například snídaňové cereálie, jsou o něj obohacené.

Vitamín D je klíčový pro zdraví kostí, jelikož pomáhá tělu absorbovat vápník. Ačkoliv můžeme vitamín D získávat ze slunce, během podzimu a zimy je dobré zvážit suplement. Přílišné vystavování kůže slunci může navíc pro kůži být nezdravé z dlouhodobého hlediska.

Zinek

Zinek je minerál, který hraje roli v mnohých denních biologických funkcích. Nejlepším zdrojem zinku je maso a korýši, ale některé snídaňové cereálie jsou o něj opět obohacené.

Měď

Ačkoliv vnitřnosti a korýši jsou jedny z nejlepších zdrojů mědi, existuje spousta vegan-friendly možností. Kešu oříšky, sezamová semínka, hořká čokoláda a sója obsahují měď.

Omega 3

Pravděpodobně jste slyšeli o doplňkách stravy s rybím olejem – spousta lidí je užívá díky jejich vysoké koncentraci omega 3 mastných kyselin. 3 Tučné ryby jako sardinky, losos a slanečci jsou nabité těmito tuky zdravými pro srdce.

Omega 3 mastné kyseliny se mohou však v menších množstvích vyskytovat v rostlinných zdrojích. Lněné semínko, chia semínka a vlašské ořechy jsou dobrými možnostmi pro vegany.

Co si z článku odnést

Veganská strava může být nabitá spoustou živin, ale není tak těžké mít nedostatek živin jiných, pokud si jídlo dobře nenaplánujete a nejste v tom konzistentní.

Ale ačkoliv často existují možnosti ze světa rostlinných zdrojů pro všechny veganské a rostlinné diety, v mnohých případech může být jistější a jednodušší užívat doplňky stravy.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.Monica Green

Monica Green

Autor a expert

Originally from South London, Monica graduated from the University of Leeds with a degree in Philosophy. After discovering a love for the gym whilst studying, Monica was drawn to weight training which helped her hugely through stressful times as a student. From writing for a popular student site, Monica developed her skills as an author, writing trending feature pieces regularly. She is thrilled to be able to combine her love for writing with her passion for the gym. In her spare time Monica loves to cook, try out new restaurants with friends and explore new walking trails.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ