Zpět na hlavní obsah
Trénink

Otázky ohledně kreatinu zodpovězeny

Otázky ohledně kreatinu zodpovězeny
Emily Wilcock
Autor a expert1 rok Ago
Zobrazit profil Emily Wilcock

Kreatin. Dost možná suplement, o kterém se nejvíc mluví. Hovoří se o něm ve fitkách po celé roky, drby se šíří. Ale máme dobrou zprávu, spousta z těch drbů je lež.

Výživový specialista Richie Kirwan vyvrátil lži o kreatinu a zodpověděl vaše otázky.

https://www.youtube.com/watch?v=DJVx4gfUTSc&feature=emb_logo

Může něco kreatin ovlivnit, když ho konzumujeme s něčím jiným?

Dvě naše oblíbené věci. Káva a kreatin. Naneštěstí existuje výzkum, který napovídá, že kofein může oslabit efekty kreatinu. Ačkoliv to není úplně problematické, znamená to, že byste možná měli být o něco opatrnější, co se konzumace kofeinu týče, abyste z kreatinu dostali maximum.

Jak dlouho trvá pokles zásob kreatinu ve svalech?

Pokud jsou svaly zcela naplněny, může trvat 4-6 týdnů, než se zásoby kreatinu vrátí zpátky do normálu. Co se stane? Nic moc. Možná trochu shodíte na váze – ale to bude voda. Možná také nebudete podávat tak dobrý výkon ve fitku. Ale nepřijdete o všechny svoje gains.

Co je creapure?

Creapure je specifická forma kreatin monohydrátu. Jedna z nejčistších forem kreatinu dostupná na trhu. Má čistotu 99,9% oproti 98-99%.

Co je mikronizovaný kreatin?

Jak jste už asi uhodli, mikronizovaný kreatin je kreatin, krerý byl mikronizovaný. To znamená, že prášek je menší a jemnější, díky čemuž má větší plochu povrchu než běžný kreatin. To zvyšuje absorpci a snižuje riziko žaludečních potíží.

Avšak Richie věří, že kreatin monohydrát nepůsobí žaludeční potíže, takže není nutné užívat kreatin mikronizovaný.

Způsobuje kreatin ztrátu vlasů?

Jednou z věcí, které děsí uživatele kreatinu, je domněnka, že kreatin způsobuje ztrátu vlasů. Je k tomu nějaký vědecký podklad?

Je jedna studie, která ukazuje, že užívání kreatinu bylo spojováno s vyšší hladinou dihydrotestosteronu (DHT), což je hormon, který hraje roli v plešatění a ztrátě vlasů. Ale žádná studie dosud nepotrvrdilo, že by konzumace kreatinu přímo způsobovala ztrátu vlasů.

A než vám vypadají vlasy hrůzou, nebojte se, DHT má efekt pouze na lidi s genetickou predispozicí ke ztrátě vlasů.

Emily Wilcock
Autor a expert
Zobrazit profil Emily Wilcock
myprotein