Strava

Rychlé hubnutí | Proč mohou být drastické diety nebezpečné

Pokud to zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, pak to tak pravděpodobně je.

Pravděpodobně jste už viděli titulky jako ‚Zhubněte 5 kilo za 10 dní!‘, ‚Zbavte se tuku na břiše pomocí tohohle triku‘ nebo ‚Zhubněte tři velikosti za jeden měsíc!‘. Je těžké si těchto extrémních tvrzení o dietách nevšimnout – ale v hlavě by vám měl zaznít varovný signál hned, jakmile je vidíte. Pravděpodobně se bude jednat o rychlé diety, které nefungují nebo nejsou udržitelné, a v tom nejhorším případě mohou negativně ovlivnit vaše zdraví. Takže tady jsou důležité informace týkající se drastických diet, proč jsou tak škodlivé, a jak zhubnout bezpečně.

Přejděte na:

Co je drastické hubnutí?

Kterákoliv dieta, která tvrdí, že díky ní zhubnete značné množství kilogramů za krátký časový úsek, může být označena za drastickou dietu.

Výzkum ukázal, že hubnutí 0,5-1 kg týdně je nejen bezpečné, ale také mnohem udržitelnější. 1

Na druhou stranu, hubnutí 2kg a víc za týden je příliš rychlé a může být z dlouhodobého hlediska nebezpečné.

Diety s extrémně nízkým množstvím kalorií jsou založeny na principu energetické rovnováhy – ale v příliš velké míře. Příjem kalorií nižší než 1200 kcal můžeme považovat za extrémně nízký. Konzistentně přijímat takto nízké množství kalorií může sice vést k rychlému hubnutí, ale také bude těžké získávat dostatek esenciálních makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků) a mikroživin (vitamíny a minerály).

Diety s velmi nízkým obsahem kalorií by měly být dodržovány pouze pod dohledem doktorů, kteří mohou monitorovat váš příjem a to, jak vaše tělo odpovídá.

Hladovky jsou extrémní formou kalorické restrikce – typicky doporučují konzumovat jenom vodu a pár dalších vybraných potravin. Na hubnutí neexistuje žádné kouzlo – nezáleží, kolik jablečného octa, citronu nebo koření si přidáte do vody. Bez adekvátního kalorického příjmu nebudete mít energii dělat věci, které vám paradoxně mohou pomoci hubnout.

Detoxy jsou dalším typem diet, které slibují rapidní hubnutí díky konzumaci jen určitých drinků – typicky džusů, smoothie nebo čajů. Můžete díky nim rychle zhubnout na váze, ale bude se jednat většinou o vodu. Navíc se nejedná o nutričně adekvátní stravu, která by dlouhodobě podporovala zdraví.

Ačkoliv nutrienty nabité džusy slibují „vyčištění a restartování těla“, každý den můžeme absorbovat jen určité množství vitamínů a minerálů – nadbytek vyloučíme rychle z těla. Nejlepším způsobem, jak pročistit tělo, je jíst vyváženou zdravou stravu pravidelně. Vaše ledviny a játra se postarají o veškeré čištění, které tělo potřebuje.

Je rychlé hubnutí bezpečné?

Ačkoliv dodržování extrémních diet vám nemusí ublížit během prvních pár dnů, mohou představovat riziko z dlouhodobého hlediska. Bez adekvátní výživy nebudete schopni cvičit a můžete mít problém se soustředit nebo vykonávat každodenní aktivity.

Rychlé hubnutí může způsobovat vážné zdravotní komplikace, které vyžadují lékařskou péči, jako například žlučové kameny. 2 Extrémní hubnutí může způsobovat dehydrataci, nerovnováhu elektrolytů a problémy s krevním cukrem. Navíc se pravděpodobně budete cítit slabí, podráždění a můžete přijít o svalovou hmotu.

Jak zhubnout bezpečně

Opravdovým ‚trikem‘, jak zhubnout, je zdravý životní styl, který kombinuje jedení menšího množství kalorií a více cvičení, abyste dosáhli negativní kalorické rovnováhy.

Takže se pojďme vrátit k základům. Kaloriemi měříme energii a sacharidy, tuky a bílkoviny jsou makroživiny, které tělu dodávají palivo v podobě kalorií. Vitamíny a minerály patří k mikroživinám, které jsou rovněž důležité pro zdraví. Spálíme značné množství kalorií jen tím, že žijeme a vykonáváme běžné každodenní úkony, ale cvičení nám může pomocí spálit více, než přijmeme.

Protože všechny makroživiny hrají důležitou roli v udržování funkcí našeho těla, držte se dál od diet, které vyřazují celé skupiny potravin nebo jsou příliš restriktivní.

Dietáři vám mohou tvrdit, že ovoce obsahuje příliš mnoho cukru nebo že některá zelenina má příliš mnoho sacharidů, ale sacharidy a cukry nejsou nezbytně špatné. Samozřejmě, můžete konzumovat příliš mnoho cukru, pokud jíte denně tři trsy banánů, ale cukr může způsobovat problémy tehdy, pokud je zpracovaný a pochází z dezertů čokolád a sladkostí, a to jen tehdy, když ho konzumujete příliš mnoho.

Zdravý kalorický deficit, díky kterému zhubnete postupně a udržitelně, je klíčem k hubnutí.

Jak si vypočítat kalorický deficit

K zhubnutí zhruba půl kila až kila za týden je potřeba deficit o velikosti zhruba 500 kcal. Tenhle deficit můžete vytvořit kombinací méně jídla a více pohybu. Pokud už takhle jste velmi aktivní v posilovně, soustřeďte se spíše na příjem kalorií. Pokud máte už nastavený rozumný příjem kalorií, budete možná muset přidat na intenzitě pohybu, abyste hubli. Pro většinu lidí nejlépe funguje kombinace obou.

Hubnutí 0,5 – 1 kg za týden je bezpečným tempem hubnutí, které většinou lidé dokáží časem udržet. 1 Počítání kalorií a cvičení vyžadují práci a čas, ale jakmile uvidíte výsledky, bude to stát za to.

Co si z článku odnést

Ačkoliv tvrzení o rychlém hubnutí mohou znít lákavě, pravděpodobně slibují něco, co zkrátka není možné. Extrémní diety mohou být nebezpečné a uškodit vašemu zdraví. Naučte se, jak vybalancovat váš energetický příjem a cvičení, a máte vyhráno.

Pokud potřebujete zhubnout, buďte v kalorickém deficitu, jděte na extra procházku, pokud můžete, a naučte se nějaké nové zdravé recepty, které vám budou chutnat.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


  1. Wing, R. R., & Hill, J. O. (2001). Successful weight loss maintenance. Annual review of nutrition21(1), 323-341. 
  2. Shiffman, M. L., Sugerman, H. J., Kellum, J. M., Brewer, W. H., & Moore, E. W. (1991). Gallstone formation after rapid weight loss: a prospective study in patients undergoing gastric bypass surgery for treatment of morbid obesity. American Journal of Gastroenterology (Springer Nature)86(8). 

 Claire Muszalski

Claire Muszalski

Autor a expert

Claire Muszalski je dietetička, registrovaná prostřednictvím Academy of Nutrition and Dietetics  a také certifikovaný coach pro zdraví a fitness od Konsorcia pro coaching zdraví a fitness.

Claire vlastní bakalářský titul z biologie a magisterský titul z klinické dietetiky a výživy od University of Pittsburgh.

Mluvit a psát o jídle a fitness je základem Claiřina etosu, protože miluje používání svých zkušeností při pomoci ostatním s dosahováním jejich cílů z oblasti zdraví a tělesné pohody.

Claire je také certifikovaná instruktorka cyklistiky a miluje mentální a fyzické nakopnutí, které získává při pravidelném běhu a hodinách jógy. Když se zrovna neudržuje ve formě, fandí na zápasech domácích sportovních týmu Pittsburgu nebo vaří pro svou rodinu.

Zjistěte více o Claiřiných zkušenost zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ