Strava

Ovoce a zelenina pozitivně ovlivňují duševní zdraví dětí

„Jezte 5 porcí ovoce a zeleniny denně“ a „jez zeleninu“ jsou věty, které všichni známe, ale za tím, proč vás rodiče nutili jíst brokolici, je vědecký základ. Nedávná studie z University of East Anglia objevila, že pět porcí ovoce a zeleniny může pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví, nejenom to fyzické.

Je pochopitelné, proč bychom raději sáhli po tabulce čokolády než po ovoci, ale výzkum naznačuje, že špatná strava může mít podobný efekt na vaše duševní zdraví jako být svědkem pravidelného násilí nebo hádek.

Studie

Tak dobrá, pojďme se podívat na to, jak to to přišli. 9000 dětí odevzdalo svůj jídelníček a podstoupilo testy hodnotící duševní kondici přizpůsobené jejich věkové kategorii.

Výsledky

Výsledky zohlednily spoustu různých jídelních kombinací, zahrnujících jeden nebo dva kousky ovoce a zeleniny a dopad výživné snídaně.

Studenti, kteří nejedli žádné ovoce a zeleninu, měli horší skóre duševní pohody než ti, kteří ho jedli. 1

Jedna nebo dvě porce ovoce a zeleniny každý den pomohlo zvýšit skóre duševní pohody o 1,42 jednotek a pět porcí dokonce o 3,73, což naznačuje silný vztah mezi jedením ovoce a zeleniny a duševní pohodou.

Aby byl efekt výživy na duševní pohodu dětí prozkoumán hlouběji, jejich snídaně a obědy byly také analyzovány.

Rčení „snídaně je nejdůležitější jídlo dne“ podle studie platí nejen, co se týče tělesného, ale také duševního zdraví. Studie odhalila, že studenti, kteří jedli tradiční snídani místo jen svačiny, byli ve větší duševní pohodě.

Ale žádná snídaně byla pro duševní pohodu lepší než energy drink k snídani.

Co si z článku odnést

Jedna šestina dětí trpí zhoršeným duševním zdravím, což je o 50% více než před třemi lety. Jedení výživné stravy zní jako snadný způsob, jak alespoň vylepšit duševní pohodu, obzvlášť když stravovací návyky 9000 dětí ukázaly korelaci mezi vyšší konzumací ovoce a zeleniny a lepší duševní pohodou. A my se určitě můžeme postavit za výživnou snídani. Koneckonců, má to přece být nejdůležitější jídlo dne.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


  1. https://www.iflscience.com/health-and-medicine/eating-more-fruit-and-vegetables-linked-to-better-childhood-mental-health/

 Emily Wilcock

Emily Wilcock

Autor a expert

Emily is studying Business Management & Marketing at the University of Birmingham and is currently on her intern year. She has a keen interest in both writing and fitness, so is happy she can now combine the two. She likes to spend time with her friends, both in & out of the gym.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ