Strava

Ovesné mléko | Co to je? Jaké jsou jeho benefity? Měli byste ho pít?

Ovesné mléko je jednou z nejpopulárnějších alternativ mléka na trhu. Protože se jedná o veganskou alternativu mléka, která neobsahuje ořechy, je vhodná pro každého s alergií na laktózu, sóju či ořechy. Je také šetrné k životnímu prostředí – nejenže je vegan (žádná zvířata nejsou potřeba), ale příprava ovesného mléka vyžaduje méně vody a dalších ingrediencí než mléka z ořechů.

Přejděte rovnou na:

Co je ovesné mléko?

Ovesné mléko je jednou z nejnovějších náhrad kravského mléka. Protože je vyrobené z obilovin, je bez laktózy a vegan. Ovesné mléko se vyrábí namáčením nezpracovaných vloček ve vodě, mixováním a filtrováním výsledné kapaliny. Ačkoliv ořechová mléka se vyrábějí podobným způsobem, vločky jsou rozpustnější a absorbují více vody – když se směs cedí, více nutrientů z vloček zůstává v mléce oproti mlékům ořechovým.

Protože vločky jsou tak nutričně bohaté, ovesné mléko obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Ačkoliv některé nutrienty zůstanou v pevné dužnině, která vzniká mixováním a přeceděním vloček, rozpustná vláknina zůstává, včetně beta-glukanu. Ovesné mléko obsahuje vitamíny skupiny B a často se do něj přidávají vitamíny A a D, vápník a železo (navíc k tomu, které je přirozeně obsaženo v ovsu).

Nutriční obsah ovesného mléka

Ovesné mléko je bohaté na makro i mikroživiny. Ačkoliv nutriční profil se liší mezi značkami a příchutěmi, podle PlanetOat.com, jejich ovesné mléko obsahuje 90 kalorií, 2g vlákniny a vitamíny A, B12, D, vápník, železo a draslík.

Makroživiny v ovesném mléce

Makroživiny (1 hrnek Planet Oat original mléka)  Množství 
Sacharidy 19g 
Tuky  1.5g 
Bílkoviny  2g 

Mikroživiny v ovesném mléce

Některé mikroživiny se v něm vyskytují přirozeně, další byly přidány.

Mikroživiny (1 hrnek Planet Oat original mléka)  Množství 
Vláknina 2g 
Vitamin D  4mcg 
Vápník 350mg 
Železo 0.3mg 
Draslík 400mg 
Vitamin A  180mcg 
Vitamin B12  0.2mcg 

Zdravotní benefity ovesného mléka

Zdravotní benefity ovesného mléka z něj dělají skvělou součást každého zdravého jídelníčku.

Je vegan a s nízkým obsahem alergenů

Nejenže je ovesné mléko bez laktózy a mléčné bílkoviny, také neobsahuje žádnou sóju, arašídy nebo jiné ořechy, které běžně najdeme v ostatních alternativách mléka. Je často bez lepku, ale to záleží na způsobu, jakým jsou ovesné vločky zpracované, jelikož může dojít ke kontaminaci ostatními obilovinami, které lepek obsahují, takže vždy raději zkontrolujte obal, pokud trpíte alergií na lepek.

Je výživné

Nejenže je dobrým zdrojem vitamínů skupiny B (protože se vyrábí z celozrnných obilovin), většina ovesných mlék obsahuje přidané vitamíny A, D a vápník. Tyhle živiny jsou nezbytné pro spoustu tělesných funkcí. Ovesné mléko také obsahuje více vlákniny a bílkovin než ořechová mléka nebo mléko rýžové.

Může podpořit zdraví srdce a metabolismus

Ovesné vločky jsou známé pro svůj vysoký obsah vlákniny, která pomáhá snižovat cholesterol. 1 Beta glukan je rozpustná vláknina, která zůstává při zpracování ovesného mléka, což z něj dělá alternativou zdravou pro srdce, což je vlastnost, kterou ostatní alternativy mléka nemají. Beta glukan také může podpořit zdravou hladinu krevního cukru, zlepšit imunitu a pomoci udržovat tělesnou váhu. 1

Je dobré pro zdraví kostí

Ačkoliv se vápník se do ovesného mléka přidává, je důležité volit takovou alternativu mléka, která podporuje zdraví kostí. Přidané vitamíny A a D také podporují zdravý metabolismus kostí. 2 Protože veganům a lidem s intolerancí na laktózu mohou tyto živiny chybět, ovesné mléko je dobrou volbou.

Existují nějaká negativa ovesného mléka?

Potenciálních negativ ovesného mléka je málo, ale stojí za to je znát.

  • Kalorie a sacharidy: ovesné mléko obsahuje více kalorií než mléko mandlové či jiné alternativy mléka. To je negativem pouze tehdy, pokud momentálně omezujete svůj příjem kalorií a sacharidů – protože oboje je nezbytné nejen pro růst svalů a regeneraci.
  • Přidaný cukr: spousta druhů ovesného mléka z obchodu obsahuje přidané cukry pro lepší chuť. Můžete si udělat své vlastní doma bez cukru, ale pak přijdete o přidané vitamíny a minerály.
  • Možný obsah lepku: záleží na způsobu, jakým se oves zpracovává, takže ovesné mléko může a nemusí být bez lepku. Pokud se lepku musíte vyhýbat, ujistěte se, že pečlivě čtete etikety.
  • Cena: protože se ovesné mléko stává stále populárnějším, může být dražší než ostatní alternativy.

Co si z článku odnést

Takže je pro vás ovesné mléko dobré? Pokud hledáte zdravou alternativu ke kravskému mléku, je ovesné mléko skvělou krémovou volbou.

Protože na trhu existuje spousta různých druhů, hledejte ten, který má minimum přidaného cukru a slušný obsah vápníku a vitamínů. Může podpořit celkové zdraví a poskytnout vlákninu a makroživiny třeba ve vašem shaku a smoothie.

Naše články slouží k informativním a vzdělávacím účelům, v žádném případě neslouží jako zdravotní rady. V případě nejasností v užívání doplňků stravy a suplementů nebo v případě radikální změny Vašich stravovacích návyků, se nejdříve poraďte s odborníkem na zdraví nebo kvalifikovaným nutričním poradcem.


  1. Daou, C., & Zhang, H. (2012). Oat beta‐glucan: its role in health promotion and prevention of diseases. Comprehensive reviews in food science and food safety11(4), 355-365. 
  2. Ilich, J. Z., & Kerstetter, J. E. (2000). Nutrition in bone health revisited: a story beyond calcium. Journal of the American college of nutrition19(6), 715-737. 


Claire Muszalski

Claire Muszalski

Autor a expert

Claire Muszalski je dietetička, registrovaná prostřednictvím Academy of Nutrition and Dietetics  a také certifikovaný coach pro zdraví a fitness od Konsorcia pro coaching zdraví a fitness.

Claire vlastní bakalářský titul z biologie a magisterský titul z klinické dietetiky a výživy od University of Pittsburgh.

Mluvit a psát o jídle a fitness je základem Claiřina etosu, protože miluje používání svých zkušeností při pomoci ostatním s dosahováním jejich cílů z oblasti zdraví a tělesné pohody.

Claire je také certifikovaná instruktorka cyklistiky a miluje mentální a fyzické nakopnutí, které získává při pravidelném běhu a hodinách jógy. Když se zrovna neudržuje ve formě, fandí na zápasech domácích sportovních týmu Pittsburgu nebo vaří pro svou rodinu.

Zjistěte více o Claiřiných zkušenost zde.


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ