Recepty

Recept: Semínkový chlebíček

Klasický chléb je jednou z nejčastějších potravin v českých domácnostech. Pečivo je celkově základem stravy většiny populace. A to i přesto, že se ve většině případech nemůže chlubit zrovna nálepkou zdravého a nutričně vyváženého jídla. Převažuje bílá mouka a velké množství soli, což není pro naše tělo nejlepší kombinací.

Jednou z možností je, že si zdravý chléb můžeme připravit doma. Málokdo má ale čas na zadělávání kvásku a pracné hnětení těsta. Proto existují i jednodušší alternativy, mezi které patří například i náš semínkový chlebíček. Neobsahuje mouku a je tvořen převážně semínky, díky čemuž je plný vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků. Skvěle flexibilní je i v tom, že si člověk může sám zvolit, která semínka použije, popřípadě lze využít i ořechy. Využití je stejné jako u normálního bochníku, lze jej jíst na slano i na sladko, nebo jej třeba nakrájet na tenoučké plátky a přikusovat k salátu jako krekry. Fantazii se meze nekladou!

Ingredience:

Postup:

1. Zapneme troubu a předehřejeme ji na 175°C. Formu na chlebíček vysteleme pečícím papírem nebo vymažeme olejem a vysypeme zlehka moukou nebo na prášek rozemletými ovesnými vločkami.

2. V menší misce smícháme chia semínka s vodou a necháme odstát asi 10 minut, až se vytvoří chia gel.

3. Do velké mísy navážíme další ingredience – ovesné vločky, protein, slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná semínka – a promícháme.

4. Rozpuštěný kokosový olej, mezitím vytvořený chia gel a 100ml vlažné vody přidáme ke směsi a znovu promícháme.

5. Směs poté přendáme do formy, kde ji pořádně utlačíme (pomocí něčeho s rovným dnem – třeba hrníčku), ať drží všechny části pohromadě.

6. Dobře stlačenou směs necháme zhruba hodinu odstát, aby se všechny ingredience pořádně slepily.

7. Poté chlebíček vložíme do trouby a na 175°C pečeme zhruba 60-70 minut, dokud vločky nezezlátnou a příjemně neprovoní kuchyni.

8. Necháme vychladnout a podáváme.

 

Živiny na celý chlebíček:

Energie: 2338 kcal / 9788,26 kJ

Bílkoviny: 99,93g

Sacharidy: 156,63g

Tuky: 136,9g

Vláknina: 54,49g

 

 

Na 100g:

Energie: 497,42 kcal / 2082,6 kJ

Bílkoviny: 21,26g

Sacharidy: 33,3g

Tuky: 29,13g

Vláknina: 11,59gLucie Králová

Lucie Králová

Autor a expert

Jmenuji se Lucie a je mi 19 let. K fyzické aktivitě jsem měla vždy blízko, od malička jsem byla zvyklá s rodinou chodit po horách a jezdit na kole, denně se chodilo na procházky. Ale opravdovou lásku ke sportu jsem si vybudovala až tak dva roky zpátky, kdy jsem se našla ve fitness, posilování. To jsem se teprve začala zajímat o způsob, jakým se hýbu, co mi to přináší. A podle toho jsem taky začala řešit stravu, dala se na IIFYM způsob stravování a opravdu se našla. Kromě cvičení se ráda věnuji čtení, psaní (na svůj blog i „do šuplíku“), vaření a pečení, trávím čas s přáteli a rodinou, věnuji se hudbě (poslechu i zpěvu a hře). V brzké době se chystám absolvovat kurz trenéra fitness a časem bych si ráda dodělala i kurz výživového poradenství.


S Myprotein ušetříte každý den! Podívejte se na naše aktuální slevy a slevové kódy... KUP TEĎ