Recepty

Recept: Makovník

S podzimem přichází i chuť na jídla, která člověka zahřejí, dodají mu energii a chuť procházet šedivými dny. Je čas dát sbohem letním salátům, lehkým tvarohovým buchtám a zmrzlině, a naopak přivítat hutnější koláče plné nutričně bohatých ingrediencí.

 

Mezi takové patří i náš dnešní recept na zdravý makovník. Podstatnou část tvoří mák, který je pokládán za jednu z nejzdravějších pochutin. Mák obsahuje také velké množství vitamínů a minerálů, a proto je prospěšný pro naše zdraví. Obsahuje vápník, který je důležitý pro naše kosti a zuby. Dostatek vápníku předchází vzniku osteoporózy a zubních kazů. Dále poskytuje pro nás velmi prospěšný hořčík, který zase pozitivně působí na svalovou soustavu, předchází svalovým křečím, a také na nervovou, kdy zlepšuje kvalitu naší paměti. Mimo jiné také obsahuje draslík, fosfor, železo a antioxidant vitamin E.

 

Ingredience:

 • 100g ovesných vloček
 • 50g My Protein Whey proteinu (příchuť Cookies a smetana)
 • 150g mletého máku
 • 150g bílého jogurtu
 • 2 menší jablka (zhruba 135g)
 • 50ml polotučného mléka
 • 1 balíček kypřícího prášku do pečiva
 • Špetka skořice

Postup:

 1. Předehřejeme si troubu na 180°C a vysteleme formu (kruhovou zhruba o průměru 24 cm) pečícím papírem, popřípadě vymažeme kokosovým olejem a vysypeme moukou.
 2. Nejprve si v míse připravíme suché ingredience – ovesné vločky, protein, namletý mák, balíček kypřícího prášku do pečiva a špetku skořice pořádně promícháme.
 3. Oloupeme slupku ze dvou jablíček a najemno je nastrouháme do mísy k suchým ingrediencím. Opět promícháme.
 4. Přidáme kelímek bílého jogurtu a 50 ml mléka a všechny ingredience pořádně zamícháme. Pokud je těsto stále příliš hutné, přidáme více mléka.
 5. Těsto pomocí stěrky přesuneme do připravené formy a dáme péct.
 6. V troubě pečeme na 180°C zhruba 15-20minut, těsto kontrolujeme pomocí špejle.
 7. Necháme vychladnout a podáváme.
 8. Makovník je poté lepší uchovávat v lednici nebo na nějakém chladném místě.

Živiny na celý makovník:

Energie: 1586 kcal / 6638,76 kJ

Bílkoviny: 87,56g

Sacharidy: 136,38g

Tuky: 79,55g

Vláknina: 44,49g

 

Na porci (1/8 makovníku):

Energie: 198,2 kcal / 829,85 kJ

Bílkoviny: 10,94g

Sacharidy: 17,04g

Tuky: 9,9g

Vláknina: 5,56g

 Lucie Králová

Lucie Králová

Autor a expert

Jmenuji se Lucie a je mi 19 let. K fyzické aktivitě jsem měla vždy blízko, od malička jsem byla zvyklá s rodinou chodit po horách a jezdit na kole, denně se chodilo na procházky. Ale opravdovou lásku ke sportu jsem si vybudovala až tak dva roky zpátky, kdy jsem se našla ve fitness, posilování. To jsem se teprve začala zajímat o způsob, jakým se hýbu, co mi to přináší. A podle toho jsem taky začala řešit stravu, dala se na IIFYM způsob stravování a opravdu se našla. Kromě cvičení se ráda věnuji čtení, psaní (na svůj blog i „do šuplíku“), vaření a pečení, trávím čas s přáteli a rodinou, věnuji se hudbě (poslechu i zpěvu a hře). V brzké době se chystám absolvovat kurz trenéra fitness a časem bych si ráda dodělala i kurz výživového poradenství.


S Myprotein ušetříte každý den! Podívejte se na naše aktuální slevy a slevové kódy... KUP TEĎ