Uncategorized

Kdo v Evropě utrácí nejvíc za zdraví a fitness?

Že se Italové živí výhradně pizzou a těstovinami? Ale vůbec ne! Právě Itálie se totiž umístila na prvním místě v žebříčku evropských zemí sestaveném na základě finanční částky, kterou obyvatelé investují do zdraví a fitness. Česká republika se umístila na 11. místě.

Průzkum provedený společností Myprotein, kterého se zúčastnilo 16 000 respondentů, odhalil, že z 15 zúčastněných evropských zemí je Itálie místem, kde lidé každý měsíc utrácí nejvíc peněz za zdraví a fitness jak celkově, tak za členství ve fitness centrech, proteinová jídla a jídelníčky.

  • Průměrný Čech každý měsíc vynaloží částku 4 080 Kč, aby si zachoval zdraví a dobrou kondici.
  • Češi se tak v žebříčku umístili na 11. místě – daleko za Italy, kteří průměrně utratí o téměř 1 500 Kč více.
  • Členství ve fitness centru a doplňky stravy stojí nejvíc peněz, průměrný Evropan za ně zaplatí měsíčně 954 Kč a 1 922 Kč.

Která evropská země utrácí nejvíc za zdraví a fitness infografika

Která evropská země za zdraví a fitness utratí nejvíc a která naopak nejmíň?

Italové vedou žebříček s celkovou útratou zhruba 67 771 Kč za rok. Když to přepočteme na dny, dělá to asi 186 Kč denně, což se pěkně nasčítá, když například za členství ve fitness centru zaplatíte v přepočtu zhruba 18 752 Kč a za doplňky stravy až slušných 28 421 Kč.

Tato tabulka ukazuje pořadí zúčastněných zemí, co se týče roční útraty za zdraví a fitness. Pod kategorii „Doplňky stravy“ spadají proteinové nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, proteinové snacky, organické suplementy, veganské suplementy, vitamíny a minerály a doplňky stravy na hubnutí.

Žebříček evropských zemí podle útraty za zdraví a fitness

Astronomické částky, které Italové platí za členství ve fitness centech, jsou až o 80% vyšší, než zaplatí Portugalci. Evropský průměr činí 11 603 Kč.

Graf porovnávající útratu evropských zemí za zdraví a fitness

Tento výše uvedený graf ukazuje pořadí zúčastněných zemí, co se týče roční útraty za zdraví a fitness. Pod kategorii „Doplňky stravy“ spadají proteinové nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, proteinové snacky, organické suplementy, veganské suplementy, vitamíny a minerály a doplňky stravy na hubnutí.

Italové však neutratí nejvíce peněz v každé kategorii – Francie je porazila v nákupu doplňků stravy. Francouzi za ně zaplatí průměrně 29 183 Kč ročně, což je o 762 Kč víc než Italové a o 5 772 Kč více, než je evropský průměr.

Očekává se, že do roku 2021 dosáhne světový trh se suplementy £35 miliard, a tak není divu, že právě doplňky stravy tvoří velkou část rozpočtu na zdraví a fitness – konkrétně 45% (23 381 Kč ročně a průměrně 65 Kč denně). Tato částka je rozložena napříč kategoriemi s tím, že proteinové nápoje (průměrně 8 087 Kč za rok), proteinové svačinky (4 454 Kč) a vitamíny/minerály (4 981 Kč) jsou obecně nejpopulárnější.

To není žádné překvapení pro výživovou specialistku Myprotein Jennifer Blow, která k tomu dodala:

„Doplňky stravy se staly běžnou součástí kuchyně v mnoha domácnostech, jelikož stále více a více lidí objevuje, jak je s nimi jednoduché mít vyváženější a zdravější stravu. Například proteinový prášek je velice univerzální – můžete ho třeba zakomponovat do rychlých zdravých receptů, navíc je tu spousta alternativ pro vegany nebo lidi se zvláštními výživovými potřebami, každý ho může zakomponovat do své stravy.“

Kolik utratí Češi za zdraví a fitness?

Češi se umístili až na 11. místě z 15, šetří zejména na členství ve fitness centrech, za která v průměru zaplatí 710 Kč měsíčně, což je nejméně ze všech těchto zemí. Nejvíce za členství z celé republiky utratí Pražáci. Naopak co se týče sportovního oblečení, Česká republika se umístila na 6. místě s útratou 925 Kč.

Co se týče věku, nejvíce celkově utratí věková skupina 18-24 let, nejméně naopak lidé od 51 do 60 let.

Graf útraty občanů ČR podle věku

Tento výše uvedený graf ukazuje, kolik měsíčně utratí lidé z určitých věkových skupin za jednotlivé kategorie zdraví a fitness. Pod kategorii „Doplňky stravy“ spadají proteinové nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, proteinové snacky, organické suplementy, veganské suplementy, vitamíny a minerály a doplňky stravy na hubnutí.

České ženy investují do doplňků na hubnutí v průměru 1700 Kč ročně, což je více než dvakrát tolik co muži. S tím se pojí i útrata za jídelníčky, která je rovněž vyšší u žen, a to opět více než dvakrát. Vedou také co se týče nákupu veganských produktů, za které utratí průměrně až čtyřikrát víc než muži. Co je možná trochu překvapivé je fakt, že do doplňků stravy investují ženy měsíčně asi 2019 Kč, zatímco muži pouze zhruba 1650 Kč.

Měsíční útrata za zdraví a fitness u žen a mužů

Tento výše uvedený graf ukazuje, kolik měsíčně utratí muži a ženy za jednotlivé kategorie zdraví a fitness. Pod kategorii „Doplňky stravy“ spadají proteinové nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, proteinové snacky, organické suplementy, veganské suplementy, vitamíny a minerály a doplňky stravy na hubnutí.

Nejvyšší rozpočet na zdraví a fitness mají průměrně lidé v Západních Čechách, a to konkrétně 4478 Kč. Proteinové nápoje však nejvíce z celé republiky nakupují ve Středních Čechách, za měsíc za ně zaplatí v průměru 789 Kč. Pražáci polovinu ze svého rozpočtu 4309 Kč investují do doplňků stravy.

Tato tabulka ukazuje měsíční útratu za zdraví a fitness v jednotlivých oblastech ČR. Pod kategorii „Doplňky stravy“ spadají proteinové nápoje, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, proteinové snacky, organické suplementy, veganské suplementy, vitamíny a minerály a doplňky stravy na hubnutí.

Útrata rozdělená podle oblastí ČR

Za osobní trenéry utratí Češi obecně více než za jídelníčky a největší část celkové útraty za zdraví a fitness padne na doplňky stravy.Autor a expert


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ