Cvičení je pro spoustu z nás únikem, způsobem, jak upustit páru a vyčistit mysl. Takže zavřená fitka během pandemie tuhle úlevu trochu ztížila.
Kvůli tomu McMaster University udělala studii o tréninkových návycích během pandemie. Výzkum odhalil, že „pandemie vytvořila paradox, kdy se duševní zdraví stalo jak motivátorem, tak bariérou pro fyzickou aktivitu“. 1
Takže ať už cvičíte pro mentální zdraví nebo máte problém cvičit kvůli vašemu mentálnímu zdraví, určitě v tom nejste sami. Pojďme se podívat na to, co studie objevila, a jak to pomohlo vědcům přiját s podloženou radou pro ty, kteří zápolí s motivací.
Studie
Vědci z McMaster University identifikovali změny v úrovni aktivity a mentálním zdraví způsobené pandemií a chtěli porozumět tomu, proč tyto změny nastaly.
Vědci zkoumali 1669 lidí ve věku 18-29 let. Účastníci vyplnili dotazník ohledně jejich zázemí, minulou a současnou úroveň aktivity a minulý a současný stav duševního zdraví. 1 Dotazník se účastníků ptal, jak vypadalo jejich duševní zdraví a tréninkové návyky 6 měsíců před pandemií, a jak by je porovnali se zvyky a pocity během pandemie.
Je dobré zmínit, že studie může být lehce limitována malým věkovým rozmezím účastníků. 2
Výsledky
Jak jistě víte, udržovat pravidelnou tréninkovou rutinu bylo během posledního roku asi trochu těžší, a výsledky této studie to potvrdily.
Studie ukázala, že ačkoliv si lidé jsou vědomi vztahu mezi cvičením a redukcí stresu, „spousta účastníků se cítila příliš úzkostně na cvičení“. 1 Účastníci také udávali zvýšenou hladinu stresu a „střední“ 1 úroveň úzkosti jakožto výsledek pandemie, ale spousta z nich se ke cvičení nevrátila i přes to, že cvičení slibuje endorfiny.
Podle studie se aerobní aktivita snížila o zhruba 20 minut týdně, silový trénink poklesl o zhruba 30 minut týdně a čas strávený sezením se zvýšil o zhruba 30 minut týdně. 1
Vědci objevili vcelku zřejmou korelaci mezi aktivitou a mentálním zdravím. Ti, kteří udali největší pokles ve cvičení a celkové aktivitě, také udali největší zhoršení psychického zdraví. Naopak ti, kterým se podařilo zůstat vcelku aktivní během pandemie, udávali mnohem lepší psychický stav.
A co teď?
Z dat, která vědci nashromáždili, vytvořili vědecky podložený seznam tipů pro ty, kteří mají problém se hýbat. Mezi tyto tipy bylo například…
- Osvojte si nastavení, že „něco je lepší než nic“. 1 Takže na sebe neklaďte zbytečně velký tlak, i kdyby se vám podařilo vyjít jen na 10minutovou procházku, je to progres 1
- Snižte intenzitu tréninku, pokud máte úzkost, díky čemuž nebude cvičení tak těžké 1
- Hýbejte se alespoň trošku každý den 1
- Místo sezení u stolu chvíli stůjte nebo se každých pár hodin protáhněte 1
- Vyhraďte si speciální čas na cvičení, díky čemuž bude snazší udržovat nějakou rutinu 1
Co si z článku odnést
Pokud jste potřebovali důvod dnes cvičit, tady ho máte.
Je zjevné, že cvičení má pozitivní vliv na duševní zdraví, a ačkoliv spousta psychických problémů nás může zanechat bez motivace ke cvičení, když začnete krátkými úseky pohybu během dne, budete se cítit lépe. A snad až si vybudujete stabilnější zvyk cvičit, poženete se za endorfiny a nebudete mít problém držet se určité rutiny.