Trénink

Co je Vinyasa jóga? | Úvod

Co je Vinyasa jóga?

Existuje spousta různých druhů jógy, ale Vinyasa jóga zahrnuje ‚flow‘ z jedné pozice do druhé. Liší se tak od ostatních druhů jógy, jelikož ostatní obvykle zahrnují detailní vysvětlení a demonstraci každé pozice od instruktora, zatímco ve Vinyasa józe plynule přecházíte z jedné pozice do druhé bez přerušení.

Tahle metoda je tak prakticky více fyzicky náročná, díky čemuž se hodí na procvičení mobility a posílení svalů – ideální jakožto lehčí trénink a ‚aktivní‘ regenerace. Díky vyšším nárokům tohoto typu jógy je obecně doporučováno, aby se začátečníci nejprve naučili dané pozice, než začnou praktikovat Vinyasa Flow hodiny, jinak by to mohlo být pro ně příliš náročné.

Odkud Vinyasa pochází?

Vinyasa jóga je moderní styl jógy, který vznikl z Ashtanga Vinyasa Jóga tradice. Vinyasa může být vysvětleno různými způsoby, ale prakticky to znamená ‚zvláštní způsob‘, ‚speciální pořadí‘ nebo ‚s pozorností‘ – čili pohybovat se speciálním způsobem a pozorností.

Tento styl jógy vznikal po desetiletí pomocí instruktorů, kteří věří, že jóga by měla být specifická, co se týče potřeb každého jedince.

Jaké benefity má Vinyasa jóga?

1. Vinyasa je skvělá pro začátečníky

Ačkoliv tahle metoda je často spojována s vyššími intenzitami, může být snadno přizpůsobena tak, aby vyhovovala potřebám každého jedince. Vinyasa jóga může být prováděna pomaleji s větším důrazem na technické provedení, což je skvělé pro začátečníky, aby se seznámili s různými pozicemi. Navíc může pomoci vybudovat sílu a mobilitu, což se bude hodit při postupu k těžším tréninkům.

2. Vinyasa jóga může být využívána pro regeneraci

Pokud jste zvyklí spíše chodit do fitka a mezi tím si dát rest day, možná stojí za to vyzkoušet dělat během odpočinku jógu. Je prospěšné se nějak aktivně hýbat i v odpočinkové dny. Pomalejší Vinyasa jóga trénink může být skvělou součástí vašeho tréninkového programu a pomoci vám s mobilitou a stabilitou, což vám následně může pomoci i s činkami.

3. Vinyasa zvýší srdeční tep bez velké zátěže

Všichni víme, jak důležité je pro zdraví srdce pravidelně cíleně zvýšit srdeční tep. Dosáhnout toho můžete vaším preferovaným způsobem cvičení a snížit si tak riziko srdečních onemocnění. Vinyasa flow vás donutí hýbat se ve složitějších pozicích, nakopne fyziologické adaptace, zvýší srdeční tep a je low impact, takže je šetrný k vašim kloubům.

4. Poskytuje skvělý základ pro meditaci

Meditace může pomoci zvládat symptomy úzkosti a snižovat hladinu stresu. Soustředit se na dýchání během Vinyasa jóga hodiny vám může pomoci vyčistit mysl a vy tak trénink ukončíte s pozitivnější a klidnější myslí. Redukce stresu může mít pozitivní dopad na regeneraci po ostatních typech tréninku.

5. Je to zábava

Jakkoliv jednoduše to zní, je to zábavný způsob, jak se hýbat, díky čemuž bude pravděpodobnější, že se k tomu příště zase vrátíte (a jakýkoliv pohyb se počítá a je dobrý!). Když si budete cvičení užívat, bude větší pravděpodobnost, že se mu budete věnovat pravidelněji a také že si vytvoříte sociální kontakty s podobně smýšlejícími lidmi a fitness odměny na sebe nenechají dlouho čekat.

Abyste se do toho dostali, zkuste tohle naše video s 35 minutami Vinyasa Flow jógy s Claudií Mirallegro!

35minutový Vinyasa jóga flow

Co očekávat

Vinyasa jóga je vhodná i pro začátečníky, ale může být také docela náročná, záleží na tom, na jaké úrovni fitness začínáte. Očekávejte trochu výzvu a možná trochu bolavé svaly pár dní po tréninku, jelikož svaly se musí adaptovat na nový stimulus.

Najděte si místo        

Najděte si otevřený prostor – jóga podložka není absolutně nezbytná, ale bude to na ní příjemnější než na podlaze. Zkuste si najít prostor, kde si budete moci lehnout, aniž byste do něčeho vráželi, a kde nebude hrozit, že se o něco praštíte.

Užitečné vybavení na Vinyasa trénink

Vybavení, které vám trénink usnadní nebo zpříjemní, zahrnuje jóga podložku, abyste neleželi na tvrdé zemi, jóga bloky a pohodlné oblečení, které se na danou aktivitu hodí. Ale hlavní je si to užít!Autor a expert


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ