Trénink

Běhání pro začátečníky | 8 tipů pro začátečníky

Léto je skoro za rohem, dny jsou delší a slunečnější, takže možná budete občas chtít vyměnit upocené fitko za běh. Ale začínat s během může být docela těžké, obzvlášť pokud se lidé ve vašem okolí chlubí svými uběhnutými 5km za 20 minut nebo 10km za 45…Řekli jsme si, že vám dáme těchto 8 tipů, které začátečníkům v běhání mohou pomoci.

1. Buďte realističtí

Není těžké být příliš ambiciózní nebo od sebe očekávat při prvním běhu víc, než je reálné. Poprvé vyběhněte bez očekávání a jen si to užijte.

Pokud se budete nutit běžet dál nebo rychleji, než vaše tělo momentálně dokáže zvládnout, budete riskovat zranění a to, že běh začnete nenávidět, což vás odradí od dalšího výběhu.

2. Pořiďte si to správné vybavení

Neříkáme, že musíte utratit jmění za svůj první pár běžeckých bot, obzvlášť pokud si nejste jistí, jestli se z toho stane váš nový zvyk. Ale pořídit si slušný pár s dostatečnou oporou je důležité, abyste se cítili pohodlně a předešli zranění.

Pot odvádějící, prodyšné oblečení je také důležité, pokud nechcete, aby vám kvůli propocenému oblečení ve větrný den nebyla zima, což vás může od běhu odradit. Co se týče žen, dobrá sportovní podprsenka je taktéž velmi důležitá.

3. Protahujte se, protahujte se, protahujte se

Tohle by mělo být automatické pro každý sport, kterému se věnujete, ale protažení je velmi užitečné. Obzvlášť kvůli tomu, že běh podrobuje vaše boky a nohy velkému stresu, je pořádné zahřátí a protažení důležité.

Nejste si jistí, jak se před během rozehřát? Tohle by vám mohlo pomoci…

Příprava na běh | Proč a jak se před během rozehřát

Trénink

Příprava na běh | Proč a jak se před během rozehřát

2021-01-27 11:53:28Od Liam Agnew

4. Načasování

Pokud předpověď počasí říká, že odpoledne bude 30 stupňů, jděte běhat raději ráno. Pokud má  v 10 hodin pršet, možná běh odložte až na dobu po večeři (ačkoliv běhání v dešti může být docela terapeutické).

Je to o tom, abyste chodili běhat v podmínkách, které zvýší pravděpodobnost, že si užijete pořádný běh, a vyhnout se takovým podmínkám, které to značně ztíží.

5. Stanovte si malé cíle

Je skvělé usilovat o uběhnutí maratonu, ale jak se do toho bodu dostat? Stanovení si malých cílů je skvělým způsobem, jak měřit váš progres a zvýšit si sebevědomí pokaždé, když jeden z těchto cílů pokoříte.

Například, pokud jste úplný nováček, začněte dvěma kilometry. Poté, až se vám tohle podaří, dejte si 5 km a tak dále. Můžete si také stanovit časové cíle, pokud preferujete to, například váš cíl může vypadat tak, že se budete během následujících týdnů snažit uběhnout 5km do 30 minut.

6. Nepřeskakujte leg day

Běhání podrobuje vaše kolena stresu, stejně tak jako boky a další klouby, takže je důležité udržovat svaly kolem nich silné. Pravidelný rezistenční trénink a trénink mobility vám může posílit svaly ve vašich nohách a lépe vás tak připravit na dobrý běh.

Pokud jste v rezistenčním tréninku noví, začněte zlehka a postupně zátěž zvyšujte.

7. Vyberte si správné místo

Nemusíte běhat venku v přírodě, běžící pás také dobře poslouží. Ale ani to nejsou vaše jediné možnosti, vyzkoušejte třeba místní park ve městě nebo běhejte kolem vašeho bloku.

Změny prostředí pomohou udržet běh zajímavější a dají vám větší motivaci objevit nová prostředí.

8. Správně jezte

Proteinový prášek není jen pro ty, co těžce zvedají, běžci také potřebují dostatek bílkovin pro regeneraci. Nováčci v běhu by si také mohli udělat zásobu energetického zázraku: předtréninkového nakopávače.

Protože běhání spaluje hodně energie, je důležité, abyste jedli také dostatek sacharidů. Třeba taková ovesná kaše nebo toust s arašídovým máslem jsou skvělé snídaně se slušným obsahem sacharidů, což se bude před během hodit.

Co si z článku odnést

Běhání s sebou přináší spoustu mentálních i fyzických benefitl, ale zezačátku může být trochu děsivé. Začněte zlehka, dobře se stravujte, buďte realističtí a soustřeďte se na to, abyste si to užili, a budete na správné cestě k tomu se stát běžcem profesionálem.Autor a expert


Dosáhněte Vašich cílů s Myprotein a ušetřete s našimi aktuálními slevami zde! KUP TEĎ